Moja szkoła językowa

Home » dla rodzica » Licencjonowane, a może autorskie – które metody nauczania są lepsze i co się pod tymi nazwami kryje?

Licencjonowane, a może autorskie – które metody nauczania są lepsze i co się pod tymi nazwami kryje?

Kim jestem?

Nazywam się Izabela Czyżewska, od wielu lat prowadzę szkołę językową English Way School - chcę podzielić się moją wiedzą i doświadczeniem, zarówno jako nauczyciel angielskiego, jak i bizneswoman. Istotną częścią mojego życia są również podróże, a więc wątki z nimi związane również będą pojawiać się na blogu. Zapraszam do lektury i komentowania!

Archives


Drogi Rodzicu!

Jeśli szukasz najlepszego kursu językowego dla dziecka,ale nie wiesz, która metoda jest najskuteczniejsza lub jaką szkołę wybrać, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie!

Dlaczego dedykuję go właśnie Tobie?

Ponieważ rozpoczął się rok szkolny, a wraz z nim nastąpił wysyp ofert zajęć edukacyjnych dla najmłodszych.

Wrzesień to ten czas, kiedy podejmujesz decyzję o zapisie swojej pociechy na kurs języka angielskiego, zajęcia dodatkowe, treningi sportowe itd. To ten moment, kiedy zapada bardzo ważna decyzja:

KTO I W JAKI SPOSÓB będzie przez najbliższy rok uczył Twoje dziecko i co ono z tego wyniesie.

Nie jest łatwo połapać się w gąszczu propozycji i reklamowych wabików, oraz odsiać ziarno od plew, dlatego właśnie chcę podzielić się z Tobą moją wiedzą i doświadczeniem w dziedzinie nauczania języka angielskiego (a wiem, że to jest numer 1 na liście zajęć dodatkowch i wcale mnie to nie dziwi :-)).

Parę lat temu napisałam garść porad, jak dobrze wybrać szkołę językową, ale teraz chciałabym przybliżyć Ci kwestię wyboru najlepszej metody nauczania i pokazać, co kryje się za sformułowaniami: “autorska” i “licencjonowana”.

Wiele szkół chwali się “autorskimi” metodami nauczania, ale o co tak naprawdę w nich chodzi? I czym się różnią  od nich licencje/franczyzy?


Wyobraźmy sobie, że chcesz kupić luksusowy samochód… (a pieniądze nie grają roli – miło sobie tak pofantazjować, prawda?)

A więc, jakie auto wybierzesz, szukając niezwodnej maszyny, która Cię nie zawiedzie na drodze?

Najnowszy model Mercedesa, czy prototypowy pojazd złożony własnoręcznie w przydomowym warsztacie utalentowanego wujka-wynalazcy?

Albo masz ochotę na hamburgera, złapał Cię głód w podróży. Rozglądasz się i masz dwa miejsca do wyboru: budynek ze znanym Ci doskonale logo dwóch złotych łuków układających się w literę M, a tuż obok małą budkę z napisem: “najlepsze burgery w tym mieście”…

Które miejsce wybierzesz, aby mieć gwarancję otrzymania ulubionego zestawu z chrupiącymi frytkami, dokładnie takiego samego, jaki kupujesz w McDonaldzie koło Twojego domu?

A teraz pomyśl…Chcesz wybrać najlepsze zajecia angielskiego dla swojego dziecka…

Gdzie się skierujesz?

Do szkoły, która jest akredytowanym centrum metody, działa i rozwija się od lat na zasadzie licencji/franczyzy, czy do szkoły no name, o której nie wiadomo nic poza tym, co w materiałach marketingowych pisze jej właściciel?

Dla mnie odpowiedź jest prosta 🙂

Jeśli wciąż się wahasz, to poczytaj o  tym, jakie cechy mają obie metody: autorska i licencjonowana.


Autorskie metody nauczania

+ to często ciekawe lekcje, z własnorecznie wykonanymi pomocami dydaktycznymi, indywidualnie dobierane do ucznia, tworzone przez pasjonatów i często uwielbiane przez uczniów, ale…

Ale tylko pod warunkiem, że lekcje prowadzi sam AUTOR

Jakie są podstawowe wady i ograniczenia tych autorskich metod?

  • są super, ale wyłącznie wtedy, kiedy nauczanie prowadzi osobiście ich pomysłodawca, ale często zawodzą, kiedy pałeczkę przejmuje zatrudniony w szkole lektor, który ma inne podejście, nie jest tak kreatywny, albo zwyczajnie mu się nie chce
  • brak spójności metodycznej  – nie da się realizować tego samego programu zajęć w kilku grupach jednocześnie, w kilku placówkach na raz – ponieważ zawsze potrzebny jest AUTOR – często także będący osobą zarządzającą szkołą, więc jest też pochłonięty wieloma innymi obowiązkami
  • brak długofalowego planu pracy (programu rozpisanego na kilka lat) – lekcje prowadzone są od pomysłu do pomysłu, co bywa ciekawe, ale też mało skuteczne
  • trudność w utrzymaniu jakości i spójności zajęć – nie ma standardu, według którego oceniania jest praca lektorów, brak szkolenia i ciągłego wsparcia metodycznego
  • dobór materiałów dydaktycznych jest przypadkowy – w jednym roku uczymy z jednego podręcznika, wybieramy pewne gry, czy pomoce, a w kolejnym inne (bo coś się pojawiło nowego i ciekawego na rynku lub wpadło lektorowi w oko) – to nie buduje spójności kursu i poczucia ciągłości nauczania i powoduje chaos 

To są te najbardziej istotne WADY autorskich metod nauczania angielskiego.

Znam je wszystkie, bo jako właścicielka szkoły od 12 lat przerobiłam te problemy na własnej skórze.

Z ponad 25-letniego doświadczenia lektorskiego wiem, że uczyć dzieci jest BARDZO TRUDNO – wymaga to ogromnej kreatywności od nauczyciela, przygotowywania mnóstwa pomocy, przynoszenia na zajęcia wielu gadżetów, dokładnego planowania każdej minuty zajęć i to w dwóch wariantach. 

To niełatwe zadanie, ale są tacy lektorzy, którzy kochają pracę z dziećmi i świetnie im to wychodzi.

Ale oni zdarzają się bardzo rzadko i niestety dobrych lektorów NIE MOŻNA SKLONOWAĆ :-)

Tym samym, AUTORSKICH METOD NAUCZANIA NIE DA SIĘ SKOPIOWAĆ na tyle, aby sprawnie i skutecznie działały – ponieważ ich sukces opiera nabezpośrednim zaangażowaniu, osobowości i charyzmie autora.

A gdy tego braknie i pałeczkę przejmują zatrudniani do prowadzenia grup lektorzy, to zaczynają się kłopoty.


I tutaj na scenę wkraczają LICENCJONOWANE METODY NAUCZANIA!

Na czym polegają te metody?

Ja napiszę to ze swojego punktu widzenia i o tej metodzie, którą wybrałam dla mojej szkoły English Way School w Ząbkach pod Warszawą. Bardzo dobrze na jej przykładzie zilustruję, jak wygląda metoda licencjonowana, taka jak np. Teddy Eddie – angielski dla dzieci 2-7 lat.

Ona nie ma wspomnianych powyżej wad metod autorskich, ponieważ nie zależy od jakości lektora, który uczy (pod warunkiem,że to to osoba z dobrym angielskim i chętna do nauki, a metoda Teddy Eddie  jest tak skonstruowana, że prowadzi lektora “za rączkę”).

A więc, metoda licencjonowana  to:

  • całościowe, spójne i opracowane starannie programy nauczania dla uczniów w konkretnym wieku, takie jak np. Teddy Eddie – dla dzieci w wieku 2-7 lat (i dalsza jej kontynuacja dla dzieci 8-10 lat Savvy Ed)
  • gruntowne szkolenie lektora przed rozpoczęciem pracy z dziećmi, opieka metodyczna  prowadzona cały rok przez opiekuna metody i ocena pracy według precyzyjnego standardu metody
  • bogactwo materiałów wykorzystywanych podczas zajęć, m.in.: teczka kursanta zawierająca liczne elementy dla dziecka i dla rodzica, a także dostęp do Placu Zabaw – wirtualnej przestrzeni (appki na dowolne urządzenia), która wspiera proces przyswajania języka w bardzo atrakcyjny sposób
  • doskonała komunikacja i współpraca z rodzicami – dająca Ci poczucie kontroli nad tym, czego uczy się Twoje dziecko (informacje po KAŻDEJ lekcji, cotygodniowe maile, raporty podsumowujące roczną pracę i zajęcia otwarte na koniec semestru i roku, na którym możesz osobiście zobaczyć, jak pracuje Twoja pociecha) 

Tutaj możesz przeczytać więcej o metodzie Teddy Eddie.

 

Dlaczego Teddy Eddie okazał się fenomenem, a dzieci i rodzice go pokochali?

Obejrzyj video!

 

Ja nie mam wąpliwości, że licencjonowana metoda ma przewagę nad autorskimi metodami, ponieważ daje poczucie bezpieczeństwa szkole i jej klientom – czyli Tobie – daje poczucie pewności, że jakość nauczania jest na niezmiennie wysokim poziomie, niezależnym od kreatywności i zaangażowania osób uczących. 

My gwarantujemy Tobie, drogi Rodzicu, że osiągniemy zamierzone efekty i Twoje dziecko nauczy się z nami angielskiego w stopniu przewyższającym typowy poziom dla danego wieku!

A czy nie o to właśnie nam wszystkim chodzi? 

Sukces Twojego dziecka jest naszym największym sukcesem.


Zapraszamy Cię na lekcję próbną – przyjdź do nas, zobacz, jak uczymy.

Zapisy i informacje prowadzimy w sekretariacie szkoły przy ul. Kopernika 36 w Ząbkach czynnym w dni powszednie w godz. 11-19.

Napisz do nas, jeśli masz pytania.

lub zadzwoń 606 626 654

 


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 908 other followers

%d bloggers like this: