Moja szkoła językowa

Home » szkoła językowa » Nowy Rok – nowe postanowienia

Nowy Rok – nowe postanowienia

Kim jestem?

Nazywam się Izabela Czyżewska, od wielu lat prowadzę szkołę językową English Way School - chcę podzielić się moją wiedzą i doświadczeniem, zarówno jako nauczyciel angielskiego, jak i bizneswoman. Istotną częścią mojego życia są również podróże, a więc wątki z nimi związane również będą pojawiać się na blogu. Zapraszam do lektury i komentowania!

Archives


386221_abig

Wraz z mijającym rokiem i nadchodzącym nowym często mamy ochotę na zmiany, robimy postanowienia, plany, chcemy uporządkować swoje życie, pracę – to często prowadzi nas do podejmowania dość radykalnych decyzji.

Jedną z nich jest decyzja o podwyżce stawki dla naszych klientów.

I jakkolwiek bardzo często nasze pragnienia są uzasadnione (bo np. nie podnosiliśmy ceny naszym stałych słuchaczom od długiego czasu), tym niemniej jest to kwestia, do której należy podejść bardzo rozważnie.

Wiadomo, my chcemy zarabiać więcej, ale klient może poczuć się oszukany, jeśli ustaliliśmy z nim stawkę na początku roku szkolnego, a potem nagle ją zmieniamy.

Nigdy, NIGDY nie zmieniajmy stawki w trakcie trwania realizacji  umowy. To wygląda bardzo źle i świadczy o nas niekorzystnie – nie zmieniamy zasad gry w jej trakcie.

Dobrym czasem na wprowadzenie zmian w cenniku jest rozpoczęcie roku szkolnego, okres, w którym podpisujemy nowe umowy – wtedy możemy bez problemu ogłosić podwyżkę.

Nowi klienci decydują się na podane, nowe ceny, pozostałym możemy po prostu przedstawić do akceptacji nowe warunki finansowe bez tłumaczenia, aczkolwiek osobiście uważam, że elegancko jest w krótkich słowach uzasadnić podwyżkę – klient czuje się wtedy potraktowany z szacunkiem, po partnersku.

Nie bójmy się odpływu klientów z powodu podniesienia cen. Jeśli są one dobrze skalkulowane, uwzględniają wszystkie nasze koszty, naszą marżę, to nie możemy sobie po prostu pozwolić na utrzymywanie zbyt niskich stawek, które nie przynoszą nam dochodu.

Utrzymanie niedochodowego klienta jest po prostu absolutnie nieopłacalne. Tracimy czas pracując na darmo, a nie o to przecież nam chodzi, prawda?

Więc podejdźmy do tego tak, że jeśli ktoś nie zaakceptuje nowych stawek i zrezygnuje z lekcji u nas, to po prostu zwalnia miejsce dla nowych słuchaczy.

W tym miejscu warto również powiedzieć parę słów na temat rabatów i zniżek – policzmy dokładnie, czy nas na nie stać. Można się zdziwić, ile rocznie ucieka nam pieniędzy dzięki rozdawanym zniżkom, które w założeniu miały przyciągnąć klientów, a faktycznie po prostu pomniejszają nasze dochody. Dotyczy to zwłaszcza lekcji indywidualnych.

A więc, mamy wprowadzać nowe ceny od Nowego Roku?

Nie – dla kursantów realizujących trwające umów, to z pewnością.

Tak – dla tych, z którymi mieliśmy podpisane umowy do końca roku kalendarzowego (firmy, instytucje itp.).

Ważne, aby był jeden cennik podany dla wszystkich, informacja na stronie www powinna być spójna. Unikajmy sytuacji, gdy kilku z naszych klientów ma różne ceny – takie sytuacje mogą prowadzić do nieporozumień (my się możemy w tym pogubić, albo kursanci porozumieją się między sobą i powstanie niesmak).

Nie dotyczy to cen odrębnie negocjowanych – na szkolenia zewnętrzne, w takim przypadku możemy śmiało przeliczać stawki w odniesieniu do budżetu zleceniodawcy.

A jeśli już opracowaliśmy nowe ceny, to bez wahań i śmiało je przedstawiajmy – sami uwierzmy w wartość oferowanej przez nas usługi, a nasi klienci również w to uwierzą!

 

 

 


2 Comments

  1. Zgadzam się w 100%. Warto o tym pamiętać.

    Like

  2. naszebabelkowo says:

    Osobiście jakichś wielkich postanowień w tym roku nie robię – ponieważ większość udało mi się zrealizować w poprzednim. Ale jak najbardziej zgadzam się, że zmiana stawek w trakcie obowiązywania umowy nie zostanie z całą pewnością odebrana pozytywnie przez klientów – sama na pewno poczułabym się urażona i oszukana takim rozwiązaniem.

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 908 other followers

%d bloggers like this: