Moja szkoła językowa

Home » dla rodzica » Jak pomóc dziecku w nauce angielskiego?

Jak pomóc dziecku w nauce angielskiego?

Kim jestem?

Nazywam się Izabela Czyżewska, od wielu lat prowadzę szkołę językową English Way School - chcę podzielić się moją wiedzą i doświadczeniem, zarówno jako nauczyciel angielskiego, jak i bizneswoman. Istotną częścią mojego życia są również podróże, a więc wątki z nimi związane również będą pojawiać się na blogu. Zapraszam do lektury i komentowania!

Archives


Zapisaliśmy dziecko na dodatkowy angielski, wiadomo – nauka w szkole to trochę mało.  Zależy nam, aby nasze dziecko miało ułatwiony start w dorosłe życie, a znajomość języka angielskiego jest w dzisiejszych czasach niezbędna.

Chcemy, aby nasza pociecha jak najlepiej skorzystała z zajęć, przyswoiła i polubiła ten język.
Jak my, rodzice, możemy im w tym pomóc?

1. Sam zacznij się uczyć

Wysyłasz dziecko na angielski już od najmłodszych lat. To super! Ale może Ty również pomyśl o zapisaniu się na kurs?
Wspólna nauka to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu razem, a także ciekawa metoda pokazania, że posługiwanie się językiem obcym to frajda!
To uświadomienie dziecku, że nie musimy być doskonali, aby zacząć się porozumiewać po angielsku – podczas wyjazdów zagranicznych mówimy, jak potrafimy, w końcu chodzi o to, aby się dogadać.

2. Niech się bawią po angielsku

Dzieci uczą się w zabawie, nie potrzebują do tego dorosłych – próbują, popełniają błędy, eksperymentują.
A może niech robią to po angielsku?
Jest masa fantastycznych stron z zabawami edukacyjnymi dla dzieci w tym języku, są filmy, bajki – dajmy naszym dzieciom szansę przyswajać angielski równie naturalnie, jak język ojczysty.

3. Czytaj im przed snem po angielsku

Małe dzieci nie zastanawiają się, w jakim języku rodzic czyta im bajkę na dobranoc. Ten wieczorny rytuał można wykorzystać do „przemycenia” odrobiny angielszczyzny w naturalny sposób, czytane w dzieciństwie historie zapadają głęboko w pamięć.
Książki dla dzieci charakteryzują się prostym językiem, powtarzaniem słów i wyrażeń, rymy ułatwiają zapamiętywanie, a obrazki pomagają połączyć słyszaną treść ze znaczeniem tekstu.
Audiobooki to dobre rozwiązanie dla tych rodziców, którzy nie czują się na siłach sami czytać dzieciom po angielsku.

4. Włączaj anglojęzyczne stacje radiowe

Otocz dziecko angielskim, naśladując sposób, w jaki maluchy uczą się ojczystego języka. Nikt nie zaczyna nauki mowy od poznania skomplikowanych zasad gramatycznych i listy wymaganych słów – uczymy się przez osłuchanie z własnym językiem, przez przyswojenie rytmu i intonacji słyszanego języka, przez tzw. „kąpiel słowną” i totalne zanurzenie w języku.
Dopiero potem dziecko wyławia poszczególne słowa, zaczyna je powtarzać po wielokrotnym ich wysłuchaniu, wypowiedzianych w różnych kontekstach i przez rozmaite osoby, posługujące się różnymi akcentami.
Żadne dziecko nie powie kotek po tym, jak usłyszy to po raz pierwszy, dopiero po jakimś czasie, po wielokrotnym osłuchaniu, samo wypowie to słowo.
Włączmy radio po angielsku, aby dać swojemu dziecku szanse na kontakt z żywym, naturalnym językiem angielskim w różnych jego odmianach.

5. Im wcześniej, tym lepiej

Uważa się, że jeśli dziecko nie rozwinie umiejętności artykulacji obcych głosek wystarczająco wcześnie, to w przyszłości może to być trudne, o ile nie niemożliwe.
Daj swojemu dziecku szanse na jak najwcześniejszy kontakt z językiem angielskim również w jego wersji pisanej.
Dzieci są w stanie doskonale nauczyć się dźwięków całkowicie odmiennych od języka ojczystego i powiązać je z pismem – potrzebują jedynie praktyki.
Ze starszymi można ćwiczyć tzw. tongue twistery – trudne do wymówienia zbitki wyrazowe, np. Thirty three thirsty thieves threw the thing through the window.
Odpowiednio dobrany do wieku dziecka kurs językowy na pewno ułatwi rodzicom zadanie jak najwcześniejszej ekspozycji dziecka na język angielski.

6. Wykorzystuj każdą okazję

Dzieci uwielbiają się bawić i… brudzić – kleić, ciąć, malować, piec – a więc zachęcaj ich do tego po angielsku!
Could you help me do it?
Can you pass me the salt, please?
Thank you.
Why don’t you stick it together?

Taki praktyczne zwroty można wprowadzać podczas codziennych czynności i zabawy z dzieckiem. Jeśli angielski nie jest Twoją najmocniejszą stroną, posłuż się „gotowcami” – puść z youtuba nagrane instrukcje pieczenia ciasteczek.
W ten sposób maluch osłuchuje się z językiem, kojarząc go z wykonywanymi czynnościami. Przyda mu się to potem także w szkole.

7. Śpiewajcie razem

A jeśli brakuje Ci talentu, ponownie posłuż się youtubem. Dzieci błyskawicznie podchwytują piosenki i rymowanki, zaczynają je nucić, z początku nieśmiało, w końcu zapamiętując coraz więcej słów.
Muzyka i rytm ułatwiają zapamiętanie tekstu, właściwej intonacji, w naturalny sposób pozwalają przyswoić nawet dość skomplikowane struktury gramatyczne, np.
If you’re happy and you know it, clap your hands,
których zapamiętanie w innym przypadku byłoby trudne. Piosenka wprowadza je naturalnie, pozwala nauczyć się ich w odpowiednim kontekście i zarazem w przyjemny sposób, dodając pewności siebie w ich późniejszym używaniu.

8. Przestaw urządzenia na język angielski

Możesz wybrać w opcjach językowych angielski na domowym wi-fi, telewizorze, telefonie, tablecie, laptopie. W ten sposób naturalnie pojawi się ten język w codziennych sytuacjach, obsługa urządzeń po angielsku stanie się czymś zwykłym, powtarzane często słowa i zwroty utrwalą się bez wysiłku. Już teraz nasze pociechy, zanim nauczą się czytać, czy pisać, używają tabletów, czy telefonów rodziców, a hasła w stylu: password, choose, press, game over itp. są im doskonale znane.

9. Zaproś anglojęzycznych gości

Wszyscy lubimy robić rzeczy, które mają sens. Dlaczego dziecko ma mówić do nas po angielsku, skoro wie, że rozumiemy po polsku? Tak samo wygląda sytuacja lektora w szkole.
Ale wszystko się zmienia, kiedy pojawia się cudzoziemiec, osoba nie używająca naszego języka – wtedy dopiero jesteśmy zmuszeni do komunikacji po angielsku.
Dlatego, jeśli mamy taką możliwość, zaaranżujmy spotkanie z osobami anglojęzycznymi, niech nasza pociecha się przekona, że nauka tego języka ma sens, że dzięki niemu można się z kimś porozumieć, pobawić z fajnymi dziećmi, że to nie jest tylko lekcja w przedszkolu, czy szkole.

10. Wyluzuj

Nie przejmuj się, jeśli Twoje dziecko robi błędy lub nie zaczyna natychmiast mówić po angielsku. Nauka wymaga czasu, zwykle proces biernego przyswajania języka trwa dość długo zanim zaczynamy go używać czynnie.
Pamiętaj, tak jak w języku ojczystym: najpierw dużo słuchamy, stopniowo zaczynamy rozumieć, potem dopiero mówimy, następnie uczymy się czytać, a na końcu pisać.
Starajmy się naśladować ten naturalny proces przyswajania mowy.

Have fun learning English!

Piszcie do mnie, jeśli chcecie o coś zapytać.

English Way School Szkoła Języków Obcych – moja szkoła angielskiego

Fanpage English Way School  na Facebooku

Opracowałam na podstawie: Ten ways to support your child’s English-learning at home by Sarah Reid


26 Comments

 1. […] Source: Jak pomóc dziecku w nauce angielskiego? […]

  Like

 2. blogmikrozycie says:

  Bardzo chciałabym, kiedy będę miała dzieci, aby posługiwały się angielskim niczym swoim drugim ojczystym językiem. W końcu takie kilkulatki uczą się najbardziej efektywnie i z pewnością będzie to dla nich duże ułatwienie. Wskazówki, które podajesz, mogą być bardzo przydatne – cieszę się, że powstał taki blog, gdzie rodzice mogą się tego nauczyć. 🙂

  Liked by 1 person

 3. Natalia says:

  Moje dziecko poszło do żłobka dwujęzycznego. Byłam pod wrażeniem jak małe dzieci chłoną języki obce. Rozumienie języka obcego przychodzi im niezwykle łatwo.

  Like

  • Tak, ponieważ umysł dziecka nie traktuje drugiego języka jako obcego. Dlatego w w początkowym etapie rozwoju mowy tak łatwo dzieci chłoną np. angielski. Co jest cenne na przyszłość, wczesny kontakt z tym językiem sprawi, że już nigdy nie wyda on im się całkowicie obcy, przyswoją sobie naturalnie wzorce wymowy i potem w czasie nauki szkolnej z dużą łatwością będą się go uczyć

   Like

 4. migotynka says:

  Bardzi dużo daje czytanie i granie w gry po angielsku. Ja się tak cały czas uczę. 🙂

  Like

 5. Co do punktu 5. Spotkałem się z opinią, że z kolei wcześniejsze spotkanie z językiem nieojczystym, może spowodować trudniejszą naukę tegoż. Niemniej, dobre uwagi!

  Like

  • Praktyka pokazuje jednak, że dzieci z rodzin dwujęzycznych opanowują oba języki w stopniu doskonałym. Jedyną rzeczą jest fakt, że bywa, że później zaczynają mówić i dłużej trwa proces różnicowanie pomiędzy językami, na początku im się “miesza”.

   Like

 6. Rytmy Natury says:

  No właśnie najlepiej zacząć się uczyć razem z dzieckiem a jak już się umie to po prostu dużo rozmawiać w języku 🙂 rozmowy najlepiej uczą

  Like

 7. Nasze dzieciaki chodzą do dwujęzycznego przedszkola odkąd skończyły rok i widzę, że zabawa, piosenki, osłuchanie to bardzo dużo. Ja niestety mam mega blokadę i nie umiem sobie z tym poradzić

  Like

  • Metoda taka sama, jak dla dzieci 🙂 Trzeba się jak najwięcej otaczać językiem: słuchać, czytać, oglądać po angielsku, potem stopniowo przechodzić z biernej znajomości na czynne stosowanie języka: ośmielić się na przykład coś skomentować po angielsku na forum. Jednocześnie trzeba próbować po prostu mówić, lepiej lub gorzej, ale używać języka – aby nauczyć się mówić, trzeba po prostu mówić…Nie ma innej drogi.

   Like

 8. […] możesz wesprzeć swojego malucha w nauce angielskiego przeczytaj tutaj – znajdziesz tu garść praktycznych […]

  Like

 9. Moje dziecko chodziło przez 2 lata do żłobka gdzie opiekunkami były hiszpanki i angielki. Podczas spędzania z nimi czasu nie używali języka polskiego, tylko angielski i hiszpański.. Dzieciaszki świetnie chwytały słówka i próbowały porozumiewać się w tych dwóch językach. Prawda im wczesniej tym lepiej:)

  Pozdrawiam
  gee
  http://www.geeway.pl

  Like

 10. Gosia says:

  Jak samo doskonale wiemy teraz jezyk obcy to podstawa, najlepiej 2 lub 3 więc trzeba wspierać dzieciaki.

  Like

 11. naszebabelkowo says:

  Kilka dni temu zapisaliśmy naszego 2,5-letniego synka do przedszkola, w którym będzie miał dodatkowe zajęcia z języka angielskiego. Im młodsze dziecko, tym bardziej chłonny jest jego umysł – i tym łatwiej przyswaja wszelkie informacje 🙂 Mam nadzieję, że Junior będzie przede wszystkim odważny w posługiwaniu się językiem -bo ja potrafiłam niemal wszystko napisać, znałam doskonale zasady gramatyki , a w konwersacjach zawsze bałam się, że powiem coś nie tak i strasznie mnie te moje obawy blokowały 😉

  Like

 12. Kasia Lorenc says:

  Moja córka bardzo lubi bajki i piosenki po angielsku. Mamy jeszcze pomocą od Kapitana Nauki chętnie się nimi bawi.

  Like

 13. naszebabelkowo says:

  My zaczęliśmy z naszym dwulatkiem od słuchania piosenek po angielsku i nauki angielskich nazw kolorów i zwierzątek. W przedszkolu też będzie miał zajęcia językowe, a z czasem zaczniemy pewnie wprowadzać kolejne opisane przez Ciebie metody 🙂

  Like

 14. agnieszkahermanpl says:

  No i znalazłam kilka wskazówek, które zastosuję aby mojego syna zachęcić do nauki. Walutę w życie codzienne, aby tego nawet nie zauważył. Może w ten sposób nie będzie stawiał oporu do nauki.

  Like

 15. A czy przestawiając życie na tryb angielskojęzyczny nie ucierpi na tym znajomość języka polskiego?

  Like

  • Nie, nie sądzę. Nasz mózg spokojnie daje rady lecieć dwujęzycznie 🙂 Ja tak robię i nie mam problemu, polski jako ojczysty mamy mocno wdrukowany, poza tym jeśli żyjemy w Polsce, to jesteśmy otoczeni językiem na codzień.

   Like

 16. alexanderkowo.pl says:

  A jak to jest: mój angielski jest taki sobie, mąż mieszkał lata w Irlandii i pracował z Irlandczykami, więc zna angielski, ale czy akcent jest właściwy?

  Like

  • Trudno powiedzieć zdalnie 🙂 Często “łapiemy” akcent otoczenia – to zależy też od indywidualnych predyspozycji i zdolności – ale bywa, że ktoś mówi biegle, ale z tzw. “akcentem”, czyli przebija jego ojczysta wymowa.

   Like

 17. Jak dzieci były małe sporo rozmawiałam z nimi po angielsku, przeplatały polskie i angielskie słowa w naturalny sposób, nie bały się je powtarzać, szukały odpowiedników. Szkoda, że ja w dzieciństwie nie miałam okazji uczyć się właśnie w ten sposób. 🙂
  Bookendorfina

  Like

 18. roomrebel says:

  doskonałe pomysły 🙂 choć trudno przekonać dziecko do anglojęzycznego radia czy bajki 🙂 ale próbować warto i nawet dziś podejmę próbę 🙂

  Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 908 other followers

%d bloggers like this: